-وَقَدْ أَنْزَلَ اللَّهُ تَبارَكَ وَ تَعالى‏ عَلَىَّ بِذالِكَ آيَةً مِنْ كِتابِهِ (هِىَ): (إِنَّما وَلِيُّكُمُ‏اللّهُ وَ رَسُولُهُ وَالَّذينَ آمَنُواالَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ و وَيُؤْتونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ)، وَ عَلِىُّ بْنُ أَبى طالِبٍ الَّذى أَقامَ الصَّلاةَ وَ آتَى‏الزَّكاةَ وَهُوَ راكِعٌ يُريدُاللَّهَ عَزَّوَجَلَّ فى كُلِّ حالٍ.

-و پروردگارم آيه‏اى بر من نازل فرموده كه: «همانا ولى، صاحب اختيار و سرپرست شما، خدا و پيامبر او و ايمانيانى هستند كه نماز به‏پا مى‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏پردازند.» و هر آينه علىّ‏بن ابى‏طالب نماز به‏پا داشته و در ركوع زكات پرداخته و پيوسته خداخواه است.

بیعت شیطان با ابوبکر

شیطان اولین بیعت کننده با ابوبکر در سقیفه بعد از رحلت پیامبرصلى الله علیه و آله و سلم

سلمان مى گوید: در حالى که على علیه السلام سرگرم غسل پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم بود از آنچه مردم (در بیرون خانه) انجام دادند به او خبر دادم و گفتم: یا على ( علیه السلام ) هم اکنون ابوبکر بر منبر پیامبر ( صلى الله علیه و آله و سلم ) نشسته و مردم به بیعت با یک دستش هم اکتفا نمى کنند بلکه با هر دو دست راست و چپش بیعت مى کنند.

على علیه السلام فرمود: اى سلمان، هیچ فهمیدى اول کسى که روى منبر پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم با او بیعت کرد چه کسى بود؟ عرض ‍ کردم: نه همین قدر مى دانم که او را در سقیفه بنى ساعده دیدم وقتى که با انصار مخاصمه مى کردند، و مغیره اول کسى که با ابوبکر بیعت کرد و بعد از او بشیربن سعید، سپس ابوعبیده بعد عمربن خطاب و بعد سالم غلام ابى حذیفه و معاذبن جبل. على علیه السلام فرمود: درباره اینان از تو سؤ ال نکردم، بگو آیا فهمیدى اول کسى که از منبر بالا رفت و با ابوبکر بیعت کرد چه کسى بود؟ گفتم: نفهمیدم، ولى پیرمرد سالخورده اى را دیم که بر عصاى خود تکیه کرده و میان دو چشمش جاى سجده بود طورى که بسیار جدى و کوشا در عبادت نشان می داد از منبر بالا رفت و در حال گریه گفت: شکر خدا را، که قبل از مردن ترا در اینجا مى بینم ، دستت را براى بیعت دراز کن. ابوبکر دستش را جلو برد، او هم بیعت کرد و گفت: روزى است مانند روز آدم! و از منبر پایین آمد و از مسجد خارج شد امیرالمؤمنین علیه السلام پرسید: اى سلمان، آیا او را شناختى؟ عرض کردم: نه ! ولى از گفتارش ناراحت شدم، مثل اینکه مرگ پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم را به سرزنش گرفته بود. على علیه السلام فرمود: او شیطان بود… پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم به من خبر داد که مردم در سقیفه با ابوبکر بیعت خواهند کرد بعد از آن که بر سر حق اختلاف پیدا مى کنند و با دلیل ما استدلال مى کنند، بعد به مسجد مى آیند و اول کسى که با او بیعت مى کند شیطان است، که به صورت پیر سالخورده اى جدى خواهد بود، که این حرف ها را نیز خواهد گفت، بعد خارج شود و شیاطین خود را جمع مى کند، آن ها هم در مقابلش سجده کرده و مى گویند: اى رئیس و بزرگ ما، تو همان کسى هستى که آدم را از بهشت راندى. او هم مى گوید: کدام امت بعد از پیامبرش گمراه نشد؟ خیال کرده اید من دیگر راهى بر آنان ندارم …

برگرفته از کتاب اسرار آل محمدنوشته شده در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۱ - ساعت ۱:۰۰ ق.ظ