-اَلْحَمْدُلِلَّهِ الَّذى عَلا فى تَوَحُّدِهِ وَدَنا فى تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فى سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فى اَرْكانِهِ، وَاَحاطَ بِكُلِّ شَىْ‏ءٍ عِلْماً وَ هُوَ فى مَكانِهِ وَ قَهَرَ جَميعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ، حَميداً لَمْ يَزَلْ، مَحْموداً لايَزالُ (وَ مَجيداً لايَزولُ، وَمُبْدِئاً وَمُعيداً وَ كُلُّ أَمْرٍ إِلَيْهِ يَعُودُ).

-ستايش خداى راسزاست كه در يگانگى‏اش بلند مرتبه و در تنهايى‏اش به آفريدگان نزديك است؛ سلطنتش پرجلال و در اركان آفرينش‏اش بزرگ است. ب‏آن‏كه مكان گيرد و جابه ‏جا شود، بر همه چيز احاطه دارد و بر تمامى آفريدگان به قدرت و برهان خود چيره است.همواره ستوده بوده و خواهد بود و مجد و بزرگىِ او را پايانى نيست. آغاز و انجام از او و برگشت تمامى امور به سوى اوست.

ویژگی های دختر نمونه اسلامی از نظر آیت الله صافی گلپایگانی

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از مراجع تقلید در قم در پاسخ به سوالی، دیدگاه خود در خصوص دختر نمونه و نخبه از نظر قرآن و اسلام را بیان کردند.

در این سوال آمده است: سال‌هاست که اول ذیقعده میلاد با سعادت بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان روز دختر نامیده شده است؛ در این روز، ادارات و نهادهای مختلف کشور با برگزاری همایش‌ها و جشن‌ها با ملاک‌هایی، دختران جوانی را به عنوان دختر نخبه و نمونه مسلمان معرفی می‌کنند و از آن‌ها تقدیر به عمل می‌آورند.

در ادامه این سوال اضافه شده است: سوال اینجاست که به نظر اسلام عزیز، دختر نمونه و نخبه کیست؟ آیا داشتن شغل و یا مدرک دانشگاهی از ملاک‌های برتری دختران است؟ آیا داشتن حجاب و پوشش از معیارهای انتخاب دختر نمونه است؟ آیا قهرمانی در رشته‌های ورزشی می‌تواند ملاک صحیحی برای انتخاب دختر نمونه باشد؟…

آیت الله صافی در پاسخ به این سوال بیان کرده است:بر حسب آنچه از هدایت‌های قرآنی، روایات شریفه، احادیث متواتره و سیره مسلمانان … استفاده می‌شود، دختر نمونه، دختری است که به صفات ده‌گانه ارزشی اسلامی که در سوره احزاب آیه ۳۵ بیان شده آراسته و حجاب و پوشش کامل اسلامی داشته باشد و در برنامه‌ها و مسابقاتی که معرض نظر نامحرمان و بداندیشان قرار می‌گیرد شرکت نکند و عفت، کرامت و مقام و منزلت بالایی را که اسلام برای بانوان شناخته است، حفظ کند.


نوشته شده در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۳:۰۹ ق.ظ