-أَحْمَدُهُ كَثيراً وَأَشْكُرُهُ دائماً عَلَى السَّرّاءِ والضَّرّاءِ وَالشِّدَّةِ وَالرَّخاءِ، وَأُومِنُ بِهِ و بِمَلائكَتِهِ وكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ. أَسْمَعُ لاَِمْرِهِ وَاُطيعُ وَأُبادِرُ إِلى‏ كُلِّ مايَرْضاهُ وَأَسْتَسْلِمُ لِماقَضاهُ، رَغْبَةً فى طاعَتِهِ وَ خَوْفاً مِنْ عُقُوبَتِهِ، لاَِنَّهُ اللَّهُ الَّذى لايُؤْمَنُ مَكْرُهُ وَلايُخافُ جَورُهُ.

-او را ستايش فراوان و سپاس جاودانه مى‏گويم برشادى و رنج و بر آسايش و سختى و به او و فرشتگان و نبشته‏ها و فرستاده‏هايش ايمان داشته، فرمان او را گردن مى‏گذارم و اطاعت مى‏كنم و به سوى خشنودى او مى‏شتابم و به حكم او تسليمم؛ چرا كه به فرمانبرى او شايق و از كيفر او ترسانم. زيرا او خدايى است كه كسى از مكرش در امان نبوده و از بى‏عدالتيش ترسان نباشد (زيرا او را ستمى نيست).

فتوای چند تن ازمراجع عظام تقلید درباره طواف درمطاف فلزی جدید

حضرات آیات عظام سیستانی، فیاض، صافی گلپایگانی، روحانی، نوری همدانی و مکارم شیرازی در خصوص طواف درپل فلزی جدید چنین پاسخ گفته اند.

متن پرسش مطرح شده و پاسخ مراجع  عظام تقلید بدین شرح است:

همانگونه که مستحضر هستید به دلیل ساخت و ساز های ناشی از طرح توسعه مسجد الحرام و عدم امکان انجام طواف در رواق و بام های اطراف کعبه (توسط اهل تسنن و افراد ناتوان) و در نتیجه ازدحام بسیار زیاد در مطاف کعبه، مکانی جدید به صورت پل در ارتفاع ۱۳ متری از سطح زمین در اطراف کعبه ساخته شده که هدف آن افزایش فضای طواف است.
از دیدگاه حضرتعالی آیا انجام طواف های عمره مفرده و یا تمتع در مکان جدید برای افراد اعم از ناتوان و مسن و غیر آن مجاز است یا خیر؟

فتوای حضرت آیت الله العظمی سیستانی

بسمه تعالی

اگر سازه جدید از دیوار بام کعبه معظمه کوتاهتر است- هرچنداز سطح بام کوتاهتر نیست- طواف بر آن جایز است و در مورد نماز طواف به تفصیل یاد شده در رساله مناسک عمل شود.

 

فتوای حضرت آیت الله العظمی فیاض

بسمه تعالی

آری مجاز است

 

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

بسم الله الرحمن الرحیم

پل مذکور چنانچه مساوی یا بالاتر از از بام کعبه معظمه باشد طواف بر روی آن مجزی نیست و افراد ناتوان در صورتی که خودشان نتوانندطواف در ضمن مسجد الحرام بجا بیاورند باید نائب بگیرند .
والله العالم.

 

حضرت آیت الله العظمی سید صادق روحانی

باسمه جلت اسمائه
چنانچه اطراف کعبه که به تازگی ساخته شده است از کعبه پایین تر باشد و کعبه بالا باشد طواف صحیح است و مجاز.همچنین جایز است طواف در دور خانه خدا دورتر از آنچه نوشته شده است(بیست وشش ذراع و نیم) باشد و کافی است.

 

فتوای حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی 

بسمه تعالی
اگر محل طواف از لحاظ ارتفاع بلندتر از خانه کعبه باشد کفایت نمی کند.

 

فتوای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

طواف از طبقه بالا به شرطی که از سطح بام کعبه پایین تر باشد مانعی ندارد در غیر این صورت فقط در حال ضرورت مجاز است.

 

 


نوشته شده در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱:۴۱ ق.ظ