-اَلْحَمْدُلِلَّهِ الَّذى عَلا فى تَوَحُّدِهِ وَدَنا فى تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فى سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فى اَرْكانِهِ، وَاَحاطَ بِكُلِّ شَىْ‏ءٍ عِلْماً وَ هُوَ فى مَكانِهِ وَ قَهَرَ جَميعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ، حَميداً لَمْ يَزَلْ، مَحْموداً لايَزالُ (وَ مَجيداً لايَزولُ، وَمُبْدِئاً وَمُعيداً وَ كُلُّ أَمْرٍ إِلَيْهِ يَعُودُ).

-ستايش خداى راسزاست كه در يگانگى‏اش بلند مرتبه و در تنهايى‏اش به آفريدگان نزديك است؛ سلطنتش پرجلال و در اركان آفرينش‏اش بزرگ است. ب‏آن‏كه مكان گيرد و جابه ‏جا شود، بر همه چيز احاطه دارد و بر تمامى آفريدگان به قدرت و برهان خود چيره است.همواره ستوده بوده و خواهد بود و مجد و بزرگىِ او را پايانى نيست. آغاز و انجام از او و برگشت تمامى امور به سوى اوست.

عزاداری و گریه در سوگ سالار شهیدان(ع) عبادت است

محرم و صفر به مناسبت سوگ و ماتم سالار شهیدان(صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین) یک فرصت مناسبی است؛ عزاداری عبادت است، گریه عبادت است. اما انسان این فضیلت را با حرف‌های باطل و با کارهای باطل و بی‌معنا، با کارها و حرف‌های بی‌مدرک آغشته نکند حیف این عزاداری است، حیف این اشک است این اشک مگر به آسانی فراهم می‌شود این اشک از راه دور می‌آید.
این‌طور نیست که اشک یک قطره آب باشد بلکه به تعبیر حافظ از پشت هفت پرده باید عبور کند لذا می‌گوید:

اشک حرم‌سرای نهان‌خانه مرا٭٭٭ از پشت هفت پرده به بازار می‌کشد

 

منبع:حضرت آیت الله جوادی آملی،درس اخلاق۹۲/۰۸/۳۰


نوشته شده در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۲ - ساعت ۸:۳۴ ب.ظ