-وَأَشْهَدُ أَنَّهُ اَللَّهُ ألَّذى مَلَأَ الدَّهْرَ قُدْسُهُ، وَالَّذى يَغْشَى الْأَبَدَ نُورُهُ، وَالَّذى يُنْفِذُ أَمْرَهُوَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفْواً أَحَدٌ. إلاهٌ واحِدٌ وَرَبٌّ ماجِدٌ يَشاءُ فَيُمْضي، وَيُريدُ فَيَقْضي، وَيَعْلَمُ فَيُحْصي، وَيُميتُ وَيُحْيي، وَيُفْقِرُ وَيُغْني، وَيُضْحِكُ وَيُبْكي، (وَيُدْني وَ يُقْصي) وَيَمْنَعُ وَ يُعْطى، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلى‏ كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَديرٌ.

-گواهى مى‏دهم كه او «اللّه» است؛ همو كه تنزّهش سراسر روزگاران را فراگير و نورش ابديت را شامل است. بى‏مشاور، فرمانش را اجرا، بى‏شريك تقديرش را امضا و بى‏ياور سامان‏دهى فرمايد. صورت آفرينش او را الگويى نبوده و آفريدگان را بدون ياور و رنج و چاره‏جويى، هستى بخشيده است. جهان با ايجاد او موجود و با آفرينش او پديدار شده است. پس اوست «اللّه» كه معبودى به جز او نيست؛ همو كه صُنعش استوار است و ساختمان آفرينشش زيبا. دادگرى است كه ستم روا نمى‏دارد و كريمى كه كارهابه او بازمى‏گردد. و گواهى مى‏دهم كه او «اللّه» است كه آفريدگان در برابر بزرگى‏اش فروتن و در مقابل عزتش رام و به توانايى‏اش تسليم و به هيبت و بزرگى‏اش فروتن‏اند. پادشاه هستى‏ها و چرخاننده سپهرها و رام‏كننده آفتاب و ماه كه هريك تا اَجَل معين جريان يابند. او پرده‏ى شب را به روز و پرده‏ى روز را - كه شتابان در پى شب است به شب پيچد. اوست شكننده‏ى هر ستمگر سركش و نابودكننده‏ى هر شيطان رانده‏شده. نه او را ناسازى باشد و نه برايش انباز و مانندى. يكتا و بى‏نياز، نه زاده و نه زاييده‏شده، او را همتايى نبوده، خداوند يگانه و پروردگار بزرگوار است. بخواهد و به انجام رساند. اراده كند و حكم نمايد. بداند و بشمارد. بميراند و زنده كند. نيازمند و بى‏نياز گرداند. بخنداند و بگرياند. نزديك آورد و دور برد. بازدارد و عطا كند. اوراست پادشاهى و ستايش. به دست تواناى اوست تمام نيكى. و هموست بر هر چيز توانا.

سه نکته و توصیه ی گوهر بار در پیام حضرت آیت‌الله العظمی صافی به پیرغلامان و سخنرانان و مدّاحان امام حسین علیه‌السلام

گدایی و چاکری درگاه حضرت سید الشهداء علیه‌السلام، پادشاهی و بی‌نیازی از تمکّن‌های مادی و قدرت‌های ظاهری است

نکته نخست این‌که یکی از عوامل مهمی که موجب حفظ و بقاء نهضت کربلا تا به امروز شده است مسأله شعر و شاعری است.
شاعران و مادحان تا به امروز در حرکت‌های بزرگ تاریخ و اظهار حق و کوبیدن باطل و روشن نگه‌داشتن شعله‌های قیام حق علیه باطل، نقش بسیار مهمّ و ارزنده‌ای‌ داشته‌اند.
برای اشعار سید حمیری‌ها، دعبل خزاعی‌ها، کمیت‌ها، محتشم‌ها و صدها شاعر شجاع و خود نفروخته نمی‌توان قیمت و ارزش مادی تعیین نمود.
نکته دوّم این‌که در این دنیای زودگذر هر کس باید برای خود الگو و اسوه‌ای برگزیند تا در راه او قدم برداشته و دنباله‌رو او باشد. چه بهتر که مولا و ارباب خود را از بهترین انسان‌ها و از پاکترین افراد روی زمین انتخاب نماییم؛ در این درگاه چاکری کرده و خود را مطیع و فرمانبردار آنها قرار دهیم و چه بهتر که بهترین ارباب و مولا را بندگی کنیم و غلام حلقه به گوش او باشیم که در یک کلمه باید گفت: بهترین ارباب حسین است و بس، که گدایی در این درگاه و چاکری او، پادشاهی و بی‌نیازی از تمکّن‌های مادی و قدرت‌های ظاهری است.
و آخرین نکته این‌که شما چاکران درگاهش در درجه اول قدر و منزلت خود را بدانید و آن را با هیچ‌یک از مناصب دنیایی و امتیازات ظاهری عوض نکنید و خدا را بر این افتخار بزرگ شاکر باشید.
شکر کنید که عمر خود را در این راه مقدّس می‌گذرانید و مشمول حدیث شریف حضرت امام صادق علیه‌السلام هستید که «مَنْ بَکی أو أبْکی أو تَباکی فَلَهُ الجَنَّة» و یا «مَنْ أنْشَدَ لِلْحُسَینِ علیه‌السلام شِعْراً فَلَه الجَنَّة»
شکر کنید که توانستید هدف آن امام عزیز را – که امر به معروف و نهی از منکر، اقامه صلوة و ایتاء زکات، احسان و انفاق به مردم، ایثار و فداکاری و بندگی و تقرّب به خداوند است- به مردم آموختید.
شما به مردم آموختید که امام حسین علیه‌السلام، شهید اخلاق فاضله و مکارم حمیده است؛ شهید صداقت و حقیقت و معنویت است و همه باید این اهداف والا را دنبال نماییم.
جامعه ما باید جامعه حسینی باشد؛ ادارات، بازار، حوزه و دانشگاه همه باید حسینی و عاشورایی باشد و به ندای منتقم خون پاک آن سرور آزادگان جهان حضرت بقیة‌الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء لبیک گفته و از منتظران واقعی آن حضرت باشیم.والسلام علیکم ورحمة الله و برکاته

قسمتی از پیام حضرت آیت الله صافی به همایش تجلیل از پیر غلامان ، نو غلامان ، سخنرانان و مداحان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام  (قم – ۱۴۳۴ ه – ق)


نوشته شده در تاریخ ۲ دی ۱۳۹۱ - ساعت ۷:۴۰ ب.ظ